Παγκόσμια κατάταξη πωλήσεων αυτοκινήτων ανά χώρα τον Νοέμβριο του 2025
Τον Νοέμβριο του 2025, μεταξύ των 33 χωρών με διαθέσιμα δεδομένα πωλήσεων αυτοκινήτων, 14 χώρες, συμπεριλαμβανομένης της Κίνας, της Ινδίας, της Γερμανίας, της Ρωσίας και της Ισπανίας, σημείωσαν αύξηση πωλήσεων από έτος σε έτος, ενώ 19 χώρες, συμπεριλαμβανομένων των Ηνωμένων Πολιτειών, της Ιαπωνίας, της Βραζιλίας, του Ηνωμένου Βασιλείου και του Καναδά, παρουσίασαν ετήσια πτώση{{6}με{7}.
Τον Νοέμβριο,της Κίνας Η παραγωγή αυτοκινήτων έφτασε τα 3,532 εκατομμύρια μονάδες και οι πωλήσεις έφθασαν τα 3,429 εκατομμύρια μονάδες, διατηρώντας αμφότερες την ανάπτυξη τόσο κάθε μήνα-μήνα και κάθε χρόνο-με-έτος. Από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο, η σωρευτική παραγωγή και οι πωλήσεις έφθασαν τα 31,231 εκατομμύρια και 31,127 εκατομμύρια μονάδες αντίστοιχα, αντιπροσωπεύοντας ετήσια αύξηση{-σε-ετησίως κατά 11,9% και 11,4%. Η Ένωση Κατασκευαστών Αυτοκινήτων της Κίνας (CAAM) επεσήμανε ότι μια σειρά από πρόσφατα μέτρα πολιτικής απέδωσαν θετικά μηνύματα, συμβάλλοντας στην ενίσχυση της αναπτυξιακής εμπιστοσύνης, στη σταθεροποίηση των προσδοκιών της αγοράς και στην επέκταση της κατανάλωσης αυτοκινήτων σε ολόκληρη την αλυσίδα αξίας, θέτοντας γερά θεμέλια για ένα καλό ξεκίνημα του 15ου πενταετούς σχεδίου{15}}.
ΜΑΣΟι πωλήσεις νέων αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφτασαν τα 1,28 εκατομμύρια μονάδες, σημειώνοντας μείωση 6,3%-σε ετήσια βάση. Οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 14,807 εκατομμύρια μονάδες, σημειώνοντας αύξηση 2,4%-σε ετήσια βάση-. Σύμφωνα με δημοσιεύματα των αμερικανικών ΜΜΕ, η ζήτηση για ηλεκτρικά οχήματα έπεσε κατακόρυφα καθώς η ομοσπονδιακή πίστωση φόρου αγοράς ηλεκτρικών οχημάτων των 7.500 δολαρίων έληξε στα τέλη Σεπτεμβρίου. Επιπλέον, καθώς τα οχήματα που υπόκεινται σε δασμούς αντικατέστησαν σταδιακά το αφορολόγητο απόθεμα, οι τιμές των αυτοκινήτων συνέχισαν να αυξάνονται, επιβραδύνοντας τις πωλήσεις. Επιπλέον, ορισμένες αυτοκινητοβιομηχανίες αντιμετώπισαν διακοπές στην παραγωγή και τις πωλήσεις λόγω παγκόσμιων ελλείψεων chip που σχετίζονται με τη Nexperia, μια ολλανδική εταιρεία κατασκευής τσιπ που υποστηρίζεται από την Κίνα, και τους περιορισμούς στην προσφορά αλουμινίου που προκλήθηκαν από τη φωτιά στο εργοστάσιο της Novelis στη Νέα Υόρκη.
Οι λιανικές πωλήσεις αυτοκινήτων στην Ινδία τον Νοέμβριο έφτασαν τις 17.500 μονάδες, σημειώνοντας αύξηση 18,7%-σε-ετήσια αύξηση, επιδεικνύοντας ισχυρή ανθεκτικότητα της αγοράς. Αν και ο Νοέμβριος συνήθως παρουσιάζει επιβράδυνση μετά τις{6}}εορτές, η μεταρρύθμιση του φόρου αγαθών και υπηρεσιών (GST) υποστήριξε αποτελεσματικά τη συνεχή ανάπτυξη της αγοράς.
της ΙαπωνίαςΟι πωλήσεις αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφθασαν τις 369.700 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 5,1%-σε ετήσια βάση-. Από αυτές, οι πωλήσεις αυτοκινήτων με κυβισμό κινητήρα άνω των 660 κυβικών εκατοστών έφθασαν τις 234.700 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια μείωση 6,1%-σε ετήσια βάση-. οι πωλήσεις ελαφρών οχημάτων με κυβισμό κινητήρα 660cc και κάτω έφθασαν τις 135.000 μονάδες, με ετήσια μείωση 3,4%. Οι σωρευτικές πωλήσεις αυτοκινήτων στην Ιαπωνία από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο έφτασαν τα 4,23 εκατομμύρια μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 3,4%-σε ετήσια βάση-.
ΣεΓερμανία, οι ταξινομήσεις νέων επιβατικών αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφτασαν τις 250.700 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 2,5%{-σε-ετησίως. οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο έφτασαν τα 2,6112 εκατομμύρια μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 0,7%-σε ετήσια βάση-. Ανά τύπο συστήματος μετάδοσης κίνησης, οι πωλήσεις βενζινοκίνητων αυτοκινήτων έφτασαν τις 61.100 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 21,1% σε ετήσια βάση-σε-ετησίως, αντιστοιχώντας στο 24,4% των συνολικών πωλήσεων. τα υβριδικά οχήματα έφτασαν τις 103.300 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 9,3%-σε ετήσια βάση-, που αντιστοιχεί στο 41,2%. τα αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα έφτασαν τις 55.700 μονάδες, σημειώνοντας αύξηση 58,5%.
αντιπροσωπεύει το 22,2%· Τα οχήματα που κινούνται με υγραέριο-έφτασαν τις 1.033 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 9,7%-σε-ετησίως, αντιστοιχώντας στο 0,4%. και τα πετρελαιοκίνητα οχήματα έφτασαν τις 29.500 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια μείωση 19,3%-σε έτος-, αντιστοιχώντας στο 11,8%.
της ΒραζιλίαςΟι πωλήσεις αυτοκινήτων τον Νοέμβριο (συμπεριλαμβανομένων φορτηγών και λεωφορείων) έφτασαν τις 228.100 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 5,2%-σε ετήσια βάση-. Οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 2.283.800 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 2,1%-σε ετήσια βάση-. Στις 7 Νοεμβρίου, η Scotiabank διατήρησε την πρόβλεψή της για τον Οκτώβριο, προβλέποντας πωλήσεις αυτοκινήτων στη Βραζιλία σε 2,55 εκατομμύρια μονάδες για το 2025 και 2,59 εκατομμύρια μονάδες για το 2026.
Ηνωμένο Βασίλειοοι πωλήσεις επιβατικών αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφτασαν τις 151.200 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 1,6%-σε ετήσια βάση-. Οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 1.874.300 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 3,4%-σε ετήσια βάση. Από αυτά, τα βενζινοκίνητα οχήματα αντιπροσώπευαν 66.200 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 5,9% σε ετήσια βάση--που αντιπροσωπεύει το 43,8% των συνολικών πωλήσεων. τα αμιγώς ηλεκτρικά οχήματα αντιπροσώπευαν 40.000 μονάδες, ετησίως-σε-ετήσια αύξηση 3,6%, που αντιπροσωπεύει το 26,4% των συνολικών πωλήσεων. τα υβριδικά οχήματα αντιπροσώπευαν 19.800 μονάδες, ετησίως-σε-αύξηση 1,3%, που αντιπροσωπεύει το 13,1% των συνολικών πωλήσεων. Τα plug{31}}υβριδικά οχήματα αντιπροσώπευαν 18.000 μονάδες,-σε ετήσια-αύξηση 14,8%, που αντιπροσωπεύει το 11,9% των συνολικών πωλήσεων. και τα πετρελαιοκίνητα οχήματα αντιπροσώπευαν 1.033 μονάδες, ετησίως-σε-ετήσια μείωση 24,0%, αντιπροσωπεύοντας το 4,7% των συνολικών πωλήσεων.
της Νότιας Κορέαςοι πωλήσεις νέων αυτοκινήτων τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 145.900 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 1,1%-σε ετήσια βάση-. Αν και η συμφωνία με τη Νότια Κορέα-των ΗΠΑ μείωσε την αβεβαιότητα σε ορισμένους κλάδους, παράγοντες όπως η λήξη της πίστωσης φόρου ηλεκτρικών οχημάτων στις ΗΠΑ, οι περιορισμένες εκδόσεις νέων μοντέλων και η ασθενής εγχώρια ζήτηση συνέβαλαν στην πίεση στις πωλήσεις.
του ΚαναδάΟι πωλήσεις ελαφρών οχημάτων τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε περίπου 142.000 μονάδες, μηνιαία--μηνιαία μείωση 8,6% και ετήσια--ετήσιη μείωση 8,6%. Οι πωλήσεις επιβατικών αυτοκινήτων στη Γαλλία τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 132.900 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια μείωση 0,3%-σε ετήσια βάση-.
της Ρωσίαςοι πωλήσεις αυτοκινήτων έφτασαν τις 127.900 μονάδες τον Νοέμβριο, με ετήσια αύξηση 5,0%. Οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 1.189.500 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 21,2%-σε ετήσια βάση-. Ανάμεσα στις πέντε κορυφαίες μάρκες επιβατικών αυτοκινήτων στη Ρωσία κατά την περίοδο Ιανουαρίου-Νοέμβρη, η Lada πούλησε 27.400 μονάδες, με ετήσια μείωση 27,7%-σε ετήσια βάση-. Ο Haval πούλησε 18.000 μονάδες, ετησίως-σε-ετήσια αύξηση 16,4%. Η Geely πούλησε 10.100 μονάδες, ετησίως-σε ετήσια-μείωση 5,1%. Η TENET πούλησε 9.919 μονάδες. και η BelGee (μια κοινοπραξία μεταξύ της Λευκορωσίας και της Geely) πούλησε 8.322 μονάδες, μια σημαντική ετήσια αύξηση{-σε-ετήσια αύξηση 162,8%.
της Αυστραλίαςοι ταξινομήσεις νέων αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφτασαν τις 99.900 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 1,8%-σε ετήσια βάση-σε ετήσια βάση. Οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο ανήλθαν σε 1.139.500 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια αύξηση 0,8%-σε ετήσια βάση{10}}. Ο Tony Weber, Διευθύνων Σύμβουλος της Commonwealth Automobile Industry of Australia (FCAI), δήλωσε ότι τα plug-in υβριδικά ηλεκτρικά οχήματα (PHEV) συνεχίζουν να ευνοούνται από τους καταναλωτές, επειδή παρέχουν στους οδηγούς την άνεση της καθημερινής ηλεκτρικής κινητικότητας χωρίς άγχος αυτονομίας.
της Ινδονησίαςοι πωλήσεις αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφτασαν τις 74.300 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 0,1%-σε ετήσια βάση-. Οι σωρευτικές πωλήσεις από τον Ιανουάριο έως τον Νοέμβριο ανήλθαν συνολικά σε 710.100 μονάδες, σημειώνοντας μείωση 9,5%-σε ετήσια βάση-.
της Νότιας Αφρικήςοι πωλήσεις νέων αυτοκινήτων τον Νοέμβριο έφτασαν τις 54.900 μονάδες, σημειώνοντας αύξηση 12,5%-σε ετήσια βάση-, αυξάνοντας κατά 15,4% τις σωρευτικές πωλήσεις στις 547.966 μονάδες. Τα επιβατικά αυτοκίνητα αντιστοιχούσαν σε 39.200 μονάδες, ετησίως-σε-ετήσια αύξηση 11%. τα ελαφρά επαγγελματικά οχήματα αντιπροσώπευαν 13.000 μονάδες, ετησίως-σε ετήσια-αύξηση 20,5%. Οι εξαγωγές έφτασαν τις 35.800 μονάδες, σημειώνοντας ετήσια μείωση 3,9%-σε ετήσια βάση-.
Παγκόσμιες πωλήσεις αυτοκινήτων σε διάφορες χώρες τον Νοέμβριο του 2025
|
Αύξων αριθμός |
Χώρα/Περιοχή |
Νοέμβριος (k οχήματα) |
έτος-σε-έτος |
Ιανουάριος έως Νοέμβριος (k οχήματα) |
έτος-σε-έτος |
|
1 |
Κίνα |
3,429 |
3.40% |
31,127 |
11.40% |
|
2 |
Ηνωμένες Πολιτείες |
1,280 |
-6.30% |
14,807 |
2.40% |
|
3 |
Ινδία |
417.5 |
18.70% |
4,126 |
4.00% |
|
4 |
Ιαπωνία |
369.7 |
5.10% |
4,230 |
3.40% |
|
5 |
Γερμανία |
250.7 |
2.50% |
2,611 |
0.70% |
|
6 |
Βραζιλία |
228.1 |
-5.20% |
2,284 |
2.10% |
|
7 |
Ηνωμένο Βασίλειο |
151.2 |
-1.60% |
1,874 |
3.40% |
|
8 |
Μεξικό |
148.4 |
-0.40% |
1,370 |
1.00% |
|
9 |
Νότια Κορέα |
145.9 |
-1.10% |
1,531 |
2.80% |
|
10 |
Καναδάς |
142 |
-8.60% |
2,082 |
0.20% |
|
11 |
Τουρκία |
137.3 |
9.80% |
1,216 |
9.60% |
|
12 |
Γαλλία |
132.9 |
-0.30% |
1,459 |
-4.90% |
|
13 |
Ρωσία |
127.9 |
5.00% |
1,190 |
-17.80% |
|
14 |
Ιταλία |
124 |
0.00% |
1,418 |
-2.40% |
|
15 |
Αυστραλία |
99.9 |
-1.80% |
1,140 |
0.80% |
|
16 |
Ισπανία |
94.1 |
12.90% |
1,046 |
14.70% |
|
17 |
Ινδονησία |
74.3 |
-0.10% |
710 |
-9.50% |
|
18 |
Νότια Αφρική |
54.9 |
12.50% |
548 |
15.40% |
|
19 |
Πολωνία |
49 |
-0.20% |
530 |
6.80% |
|
20 |
Βιετνάμ |
44.8 |
-17.80% |
375 |
2.10% |
|
21 |
Ταϊβάν, Κίνα |
36.5 |
-6.90% |
367 |
-11.90% |
|
22 |
Ολλανδία |
35.6 |
3.30% |
340 |
-1.40% |
|
23 |
Αργεντίνη |
32.9 |
-3.50% |
557 |
50.20% |
|
24 |
Βέλγιο |
28.1 |
-11.80% |
386 |
-9.20% |
|
25 |
Ισραήλ |
22.2 |
22.60% |
284 |
9.50% |
|
26 |
Τσεχική Δημοκρατία |
21.3 |
3.30% |
227 |
6.20% |
|
27 |
Σουηδία |
21 |
-15.40% |
249 |
2.40% |
|
28 |
Ελβετία |
19.6 |
-0.40% |
207 |
-3.40% |
|
29 |
Πορτογαλία |
16.5 |
0.40% |
204 |
7.70% |
|
30 |
Δανία |
15.9 |
6.50% |
166 |
6.80% |
|
31 |
Πακιστάν |
15.4 |
51.90% |
162 |
40.90% |
|
32 |
Νέα Ζηλανδία |
13.6 |
-12.80% |
129 |
8.50% |
|
33 |
Ουκρανία |
7.9 |
45.80% |
68 |
0.90% |
Πηγή δεδομένων: Εθνικές ενώσεις αυτοκινητοβιομηχανίας. Παραγωγή Jingsuncar
